EEEFK1V151P Panasonic
EEEFK1V151P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V151P
Part Number EEEFK1V151P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 35V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V151P
Datasheet download EEEFK1V151P.pdf
Request Quotation for EEEFK1V151P
EEEFK1V151P Specifications
Part Number EEEFK1V151P
Package/Case 8 X 10.2
Leakage Current 52.5@2Min uA
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Capacitance Value 150 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Tolerance 20 %
Ripple Current 600 mA
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 235
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm