20SVPF180M Panasonic
20SVPF180M Images
Please contact us for more photos of 20SVPF180M
Part Number 20SVPF180M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 20V 20% (8 X 6.9mm) Cylindrical 3200mA 5000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SVPF180M
Datasheet download 20SVPF180M.pdf
Request Quotation for 20SVPF180M
20SVPF180M Specifications
Part Number 20SVPF180M
Package/Case 8 X 6.9
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 20 V
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 5000 hr
Ripple Current 3200 mA
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 720@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.025 Ohm
Capacitance Value 180 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.9 mm