EEUEE2C331 Panasonic
EEUEE2C331 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2C331
Part Number EEUEE2C331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 160V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 2600mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2C331
Datasheet download EEUEE2C331.pdf
Request Quotation for EEUEE2C331
EEUEE2C331 Specifications
Part Number EEUEE2C331
Leakage Current 3178@2Min uA
Voltage(DC) 160 V
Product Dimensions 31.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Package/Case 18 X 31.5
Capacitance Value 330 uF
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 2600 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm