UUT1E4R7MCL1GS Nichicon
UUT1E4R7MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UUT1E4R7MCL1GS
Part Number UUT1E4R7MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4.7uF 25V 20% (4 X 5.8mm) SMD 13mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUT1E4R7MCL1GS
Datasheet download UUT1E4R7MCL1GS.pdf
Request Quotation for UUT1E4R7MCL1GS
UUT1E4R7MCL1GS Specifications
Part Number UUT1E4R7MCL1GS
Capacitance Value 4.7 uF
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 5.8 mm
Lifetime 2000 hr
Ripple Current 13 mA
Package/Case 4 X 5.8
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm