| Part Number | EEE-FK2A331AM |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 504570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 100V 20% (18 X 16.5mm) SMD 917mA 2000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE-FK2A331AM |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE-FK2A331AM |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 16.5 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 245 |
| Ripple Current | 917 mA |
| Leakage Current | 330@2Min uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Construction | Cylindrical |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Package/Case | 18 X 16.5 |
| Product Diameter | 18 mm |
| Product Height | 16.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE-FK2A331AM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUD1A221MCL1GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 50V \u00b120% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 300mA 1000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKMG500ETD221MJC5S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.007 Ohm 6100mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for RR71A471MDN1.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 400V \u00b120% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 125mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXJ401ELL100MJ16S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 0.03 Ohm 1150mA 2000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 35SVPD47M.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 11.7mm) SMD 0.02 Ohm 3700mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for RPS1C221MCN1GS.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2.2uF 450V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 44mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2WM2R2B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVE350ADA100ME55G CAPACITOR SMD (5X5 Download PDF datasheet for EMVE350ADA100ME55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1480mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1CHG472.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 450V \u00b120% (25.4 X 45mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1120mA 3000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMM451VSN221MQ45S.pdf |