ECA1JHG101 Panasonic
ECA1JHG101 Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG101
Part Number ECA1JHG101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 215mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG101
Datasheet download ECA1JHG101.pdf
Request Quotation for ECA1JHG101
ECA1JHG101 Specifications
Part Number ECA1JHG101
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Ripple Current 215 mA
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 63@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm