UUP1C100MCL1GS Nichicon
UUP1C100MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UUP1C100MCL1GS
Part Number UUP1C100MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (5 X 5.8mm) SMD 23mA 1000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUP1C100MCL1GS
Datasheet download UUP1C100MCL1GS.pdf
Request Quotation for UUP1C100MCL1GS
UUP1C100MCL1GS Specifications
Part Number UUP1C100MCL1GS
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 5.8 mm
Package/Case 5 X 5.8
Ripple Current 23 mA
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Leakage Current 10@2Min uA
Capacitance Value 10 uF
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Lifetime 1000 hr
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm