EEHZA1J560P Panasonic
EEHZA1J560P Images
Please contact us for more photos of EEHZA1J560P
Part Number EEHZA1J560P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 63V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.03 Ohm 1800mA 5000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZA1J560P
Datasheet download EEHZA1J560P.pdf
Request Quotation for EEHZA1J560P
EEHZA1J560P Specifications
Part Number EEHZA1J560P
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 56 uF
Package/Case 10 X 10.2
Ripple Current 1800 mA
Voltage(DC) 63 V
Leakage Current 35.28@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 260
Construction Cylindrical
Tolerance 20 %
Equivalent Series Resistance 0.03 Ohm
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm