EEETK1C221UP Panasonic
EEETK1C221UP Images
Please contact us for more photos of EEETK1C221UP
Part Number EEETK1C221UP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.3 Ohm 197mA 3000 hr 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETK1C221UP
Datasheet download EEETK1C221UP.pdf
Request Quotation for EEETK1C221UP
EEETK1C221UP Specifications
Part Number EEETK1C221UP
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 197 mA
Equivalent Series Resistance 0.3 Ohm
Rad Hard No
Leakage Current 35.2@2Min uA
Max Processing Temp 235
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm