EEEFK1E151P Panasonic
EEEFK1E151P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1E151P
Part Number EEEFK1E151P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1E151P
Datasheet download EEEFK1E151P.pdf
Request Quotation for EEEFK1E151P
EEEFK1E151P Specifications
Part Number EEEFK1E151P
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 150 uF
Leakage Current 37.5@2Min uA
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Ripple Current 600 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Product Dimensions 10.2 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm