UCZ2A100MCL1GS Nichicon
UCZ2A100MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UCZ2A100MCL1GS
Part Number UCZ2A100MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 100V 20% (8 X 10mm) Cylindrical 70mA 3000hr 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCZ2A100MCL1GS
Datasheet download UCZ2A100MCL1GS.pdf
Request Quotation for UCZ2A100MCL1GS
UCZ2A100MCL1GS Specifications
Part Number UCZ2A100MCL1GS
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin|Bismuth
Voltage(DC) 100 V
Package/Case 8 X 10
Construction Cylindrical
Ripple Current 70 mA
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Product Dimensions 8 x 10
Rad Hard No
Capacitance Value 10 uF
Operating Temperature -40 to 125 °C
Leakage Current 10@2Min uA
Mounting Surface Mount
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm