TVX1V221MAD Nichicon
TVX1V221MAD Images
Please contact us for more photos of TVX1V221MAD
Part Number TVX1V221MAD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 20mm) Axial 340mA 2000 hr 85\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level TVX1V221MAD
Datasheet download TVX1V221MAD.pdf
Request Quotation for TVX1V221MAD
TVX1V221MAD Specifications
Part Number TVX1V221MAD
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 8 X 20
Termination Style Axial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Ripple Current 340 mA
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Product Diameter 8 mm
Product Length 20 mm