EEUFC0J103S Panasonic
EEUFC0J103S Images
Please contact us for more photos of EEUFC0J103S
Part Number EEUFC0J103S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10000uF 6.3V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC0J103S
Datasheet download EEUFC0J103S.pdf
Request Quotation for EEUFC0J103S
EEUFC0J103S Specifications
Part Number EEUFC0J103S
Ripple Current 2740 mA
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 630@2Min uA
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Package/Case 18 X 25
Capacitance Value .01 F
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Mounting Through Hole
Product Diameter 18 mm
Product Height 25 mm