50CE100KXT Sanyo
50CE100KXT Images
Please contact us for more photos of 50CE100KXT
Part Number 50CE100KXT
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V \u00b120% (8 X 10.2mm) Cylindrical 0.22 Ohm 400mA 2000hr 105\u00b0C Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 50CE100KXT
Datasheet download 50CE100KXT.pdf
Request Quotation for 50CE100KXT
50CE100KXT Specifications
Part Number 50CE100KXT
Tolerance ±20 %
Lifetime 2000 hr
Package/Case 8 X 10.2
Package Dimensions 8 x 10.2 mm
Leakage Current 50@2Min uA
Pin Count 2
Ripple Current 400 mA
Voltage(DC) 50 Vdc
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 100 uF
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 245 °C
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.22 Ohm
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm