| Part Number | EEUFC1E102L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 463040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (10 X 30mm) Radial 5mm 1815mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1E102L |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1E102L |
|---|---|
| Leakage Current | 250@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 1000 uF |
| Product Dimensions | 30 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Package/Case | 10 X 30 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Ripple Current | 1815 mA |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1E102L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 8000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFR1E681B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 20V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 4320mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 20SVP150M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMG250EC3331MHB5D CAPACITOR CM1 (8X1 Download PDF datasheet for EKMG250EC3331MHB5D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCACST6R3ARA151ME40G CAPACITOR (HF) SMD - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3820mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1V222.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 68uF 63V 20% (10 X 10mm) SMD 470mA 1500 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for MAL214699804E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.028 Ohm 2000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCD0K220R.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1E101SB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 820uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial SMD 7.5mm 2988mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1J821.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXG451ETD150MK201 CAPACITOR (HF) CM2 - |