| Part Number | 25CE10AX |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo |
| Quantity in stock | 153420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 10uF 25V 20% (4 X 6mm) Cylindrical 80mA 1000 hr 105\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 25CE10AX |
| Datasheet download |
| Part Number | 25CE10AX |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 4 X 6 |
| Rad Hard | No |
| Lifetime | 1000 hr |
| Leakage Current | 2.5@2Min uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Ripple Current | 80 mA |
| Package Dimensions | 4 x 6 mm |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Construction | Cylindrical |
| Product Diameter | 4 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Replacement Part Number | PART-25CE10AX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 450V \u00b120% (25.4 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1520mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMR451VSN331MQ50S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-250EC3331MH151 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH350ETD331MJC51 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 200V \u00b120% (10 X 35mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 520mA 12000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXJ201ELL101MJ35S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2150mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFM1H331L.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (5 X 5.8mm) SMD 85mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1H100UR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1490mA 4000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFK0J222.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 100V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 550mA 2000h 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2AM221B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 16V 20% (10 X 7.9mm) Cylindrical 3020mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 16SVP150M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 10V \u00b120% (6.3 X 7mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 80mA 1000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKRG100ETD101MF07D.pdf |