EEUFM1A122B Panasonic
EEUFM1A122B Images
Please contact us for more photos of EEUFM1A122B
Part Number EEUFM1A122B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 10V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1A122B
Datasheet download EEUFM1A122B.pdf
Request Quotation for EEUFM1A122B
EEUFM1A122B Specifications
Part Number EEUFM1A122B
Leakage Current 120@2Min uA
Capacitance Value 1200 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 2180 mA
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm