EEEFK1H470P Panasonic
EEEFK1H470P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1H470P
Part Number EEEFK1H470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (8 X 6.2mm) SMD 195mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1H470P
Datasheet download EEEFK1H470P.pdf
Request Quotation for EEEFK1H470P
EEEFK1H470P Specifications
Part Number EEEFK1H470P
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 23.5@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 50 V
Ripple Current 195 mA
Product Dimensions 6.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Package/Case 8 X 6.2
Mounting Surface Mount
Type Cylindrical
Construction Cylindrical
Capacitance Value 47 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm