| Part Number | EEUFM1C332L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 537720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 3300uF 16V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 3750mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFM1C332L |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFM1C332L |
|---|---|
| Leakage Current | 528@2Min uA |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Ripple Current | 3750 mA |
| Capacitance Value | 3300 uF |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Package/Case | 12.5 X 35 |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Dimensions | 35 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 35 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFM1C332L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 350V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 350mA 8000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUED2V100.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10000uF 63V \u00b120% (30 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 5490mA 2000hr 85\u00b0C Download PDF datasheet for ESMH630VSN103MR50S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 390uF 450V 20% (35 X 35mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1710mA 5000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for ELXS451VSN391MA35S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.06 Ohm 1190mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1C102AP.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 460mA 1000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVZ1V471MPD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 28mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHD1C100AR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 68uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 0.015 Ohm 3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFUD0K680R.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR0J331.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 100V 20% Radial 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC2A100.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 6.3V 20% (4 X 5.8mm) SMD 90mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK0J220AR.pdf |