ECA1EHG222 Panasonic
ECA1EHG222 Images
Please contact us for more photos of ECA1EHG222
Part Number ECA1EHG222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1090mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EHG222
Datasheet download ECA1EHG222.pdf
Request Quotation for ECA1EHG222
ECA1EHG222 Specifications
Part Number ECA1EHG222
Package/Case 12.5 X 25
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 2200 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 1090 mA
Lead Finish Tin
Leakage Current 550@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Product Dimensions 25 mm
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm