EEUFC1C332 Panasonic
EEUFC1C332 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C332
Part Number EEUFC1C332
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 16V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 2510mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C332
Datasheet download EEUFC1C332.pdf
Request Quotation for EEUFC1C332
EEUFC1C332 Specifications
Part Number EEUFC1C332
Ripple Current 2510 mA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 35 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 528@2Min uA
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 3300 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 12.5 X 35
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 35 mm