EEEHA0J102UP Panasonic
EEEHA0J102UP Images
Please contact us for more photos of EEEHA0J102UP
Part Number EEEHA0J102UP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (8 X 10.2mm) SMD 300mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHA0J102UP
Datasheet download EEEHA0J102UP.pdf
Request Quotation for EEEHA0J102UP
EEEHA0J102UP Specifications
Part Number EEEHA0J102UP
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -40 to 105 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 6.3 V
Ripple Current 300 mA
Product Dimensions 10.2 mm
Construction Cylindrical
Package/Case 8 X 10.2
Leakage Current 63@2Min uA
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm