EEHZC1V220R Panasonic
EEHZC1V220R Images
Please contact us for more photos of EEHZC1V220R
Part Number EEHZC1V220R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 35V 20% (5 X 5.8mm) Aluminum Cylindrical Can 0.1 Ohm 550mA 4000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1V220R
Datasheet download EEHZC1V220R.pdf
Request Quotation for EEHZC1V220R
EEHZC1V220R Specifications
Part Number EEHZC1V220R
Product Dimensions 5.8 mm
Equivalent Series Resistance 0.1 Ohm
Package/Case 5 X 5.8
Lifetime 4000 hr
Capacitance Value 22 uF
Ripple Current 550 mA
Tolerance 20 %
Leakage Current 7.7@2Min uA
Voltage(DC) 35 V
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Surface Mount
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm