APXF2R5ARA391MF61G Nippon ChemiCon
APXF2R5ARA391MF61G Images
Please contact us for more photos of APXF2R5ARA391MF61G
Part Number APXF2R5ARA391MF61G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 2.5V \u00b120% (6.3 X 5.8mm) Cylindrical 0.01 Ohm 3900mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level APXF2R5ARA391MF61G
Datasheet download APXF2R5ARA391MF61G.pdf
Request Quotation for APXF2R5ARA391MF61G
APXF2R5ARA391MF61G Specifications
Part Number APXF2R5ARA391MF61G
Rad Hard No
Package/Case 6.3 X 5.8
Package Dimensions 6.3 x 5.8 mm
Ripple Current 3900 mA
Leakage Current 292@2Min uA
Construction Cylindrical
Lifetime 15000 hr
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 390 uF
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Tolerance ±20 %
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Voltage(DC) 2.5 Vdc
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm