EEUFM0J152 Panasonic
EEUFM0J152 Images
Please contact us for more photos of EEUFM0J152
Part Number EEUFM0J152
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM0J152
Datasheet download EEUFM0J152.pdf
Request Quotation for EEUFM0J152
EEUFM0J152 Specifications
Part Number EEUFM0J152
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 20 mm
Leakage Current 94.5@2Min uA
Ripple Current 2180 mA
Package/Case 10 X 20
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1500 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm