EEUEB1H331B Panasonic
EEUEB1H331B Images
Please contact us for more photos of EEUEB1H331B
Part Number EEUEB1H331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 293mA 10000h 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEB1H331B
Datasheet download EEUEB1H331B.pdf
Request Quotation for EEUEB1H331B
EEUEB1H331B Specifications
Part Number EEUEB1H331B
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Ripple Current 293 mA
Leakage Current 165@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm