UPW1H102MHD Nichicon
UPW1H102MHD Images
Please contact us for more photos of UPW1H102MHD
Part Number UPW1H102MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2235mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1H102MHD
Datasheet download UPW1H102MHD.pdf
Request Quotation for UPW1H102MHD
UPW1H102MHD Specifications
Part Number UPW1H102MHD
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 2235 mA
Capacitance Value 1000 uF
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 50 V
Leakage Current 4@1Min uA
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm