EEUFR1H100B Panasonic
EEUFR1H100B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1H100B
Part Number EEUFR1H100B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LEADED E-CAP 50V 10UF 5 X 11
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1H100B
Datasheet download EEUFR1H100B.pdf
Request Quotation for EEUFR1H100B
EEUFR1H100B Specifications
Part Number EEUFR1H100B
Packaging Tape and Reel
Lead Free Yes
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 11
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 5000 hr
Capacitance Value 10 uF
Mounting Through Hole
Leakage Current 5@2Min uA
Family FR
Ripple Current 250 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm