UCS2G150MHD Nichicon
UCS2G150MHD Images
Please contact us for more photos of UCS2G150MHD
Part Number UCS2G150MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 15uF 400V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 550mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCS2G150MHD
Datasheet download UCS2G150MHD.pdf
Request Quotation for UCS2G150MHD
UCS2G150MHD Specifications
Part Number UCS2G150MHD
Termination Style Radial
Product Dimensions 20 mm
Package/Case 12.5 X 20
Mounting Through Hole
Ripple Current 550 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Capacitance Value 15 uF
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 5 mm
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm