NAZJ221M35V8X10.5NBF NIC Components
NAZJ221M35V8X10.5NBF Images
Please contact us for more photos of NAZJ221M35V8X10.5NBF
Part Number NAZJ221M35V8X10.5NBF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 10.5mm) Cylindrical 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level NAZJ221M35V8X10.5NBF
Datasheet download NAZJ221M35V8X10.5NBF.pdf
Request Quotation for NAZJ221M35V8X10.5NBF
NAZJ221M35V8X10.5NBF Specifications
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package/Case 8 X 10.5(Max)
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 850 mA
MSL Level 1
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Product Dimensions 8 X 10.5(Max)
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin|Bismuth
Voltage(DC) 35 V
Equivalent Series Resistance 0.08 Ohm
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Product Diameter 8 mm