| Part Number | NCD103M1KVZ5UF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 833310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 1000V Z5U 20% Radial 6.35mm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Singlelayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NCD103M1KVZ5UF |
| Datasheet download |
| Part Number | NCD103M1KVZ5UF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Mounting | Through Hole |
| Dielectric | Z5U |
| Tolerance | 20 % |
| Lead Pitch For Radial | 6.35 mm |
| Package/Case | 12(Max) |
| Termination Style | Radial |
| Seated Plane Height | 15 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | 10 to 85 °C |
| Product Dimensions | mm |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Product Diameter | 12(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-NCD103M1KVZ5UF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.001uF 250VAC E 20% (7 X 7mm) Radial 10mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for DE1E3KX102MA4BN01F.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.01uF 1000V Y5P 10% (19 X 4mm) Radial 10mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for S103K75Y5PN83J0R.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0022uF 400VAC 500VAC Y5U 20% (10.9 X 5.7mm) Radial 9.5mm Bulk Download PDF datasheet for 440LD22-R.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 220pF 1000V X5F 10% (6.4 X 4mm) Radial 6.4mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 562R10TST22.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.001uF 760VAC 500VAC Y5U 20% (9 X 5mm) Radial 10mm T R Download PDF datasheet for VY1102M35Y5UQ6TV0.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.0022uF 440VAC 300VAC Y5U 20% (9 X 5mm) Radial 7.5mm Bulk Download PDF datasheet for VY2222M35Y5US63V7.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0047uF 250VAC E 20% (10 X 5mm) Radial 5mm 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for DE2E3KY472MN2AM01F.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 330pF 3000V X7R 10% (8.5 X 4mm) Radial 7.5mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for S331K33X7RR6TK7R.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 760VAC 500VAC K4000 20% (8 X 6mm) Radial 12.5mm Bulk Download PDF datasheet for WKP471MCPEF0KR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 680pF 760VAC 500VAC Y5U 20% (8 X 5mm) Radial 10mm T R Download PDF datasheet for VY1681M31Y5UQ6TV0.pdf |