NMC0402X5R475M6.3TRPF NIC Components
NMC0402X5R475M6.3TRPF Images
Please contact us for more photos of NMC0402X5R475M6.3TRPF
Part Number NMC0402X5R475M6.3TRPF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NMC0402X5R475M6.3TRPF
Datasheet download NMC0402X5R475M6.3TRPF.pdf
Request Quotation for NMC0402X5R475M6.3TRPF
NMC0402X5R475M6.3TRPF Specifications
Dielectric X5R
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 6.3 V
Construction Flat
Package/Case 0402
Capacitance Value 4.7 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.6 mm
Lead Finish Matte Tin
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.6(Max) mm
Product Length 1 mm