| Part Number | NMC0805X5R106M6.3TRPLP3KF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 839600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC0805X5R106M6.3TRPLP3KF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC0805X5R106M6.3TRPLP3KF |
|---|---|
| Case Size | 0805 |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Package/Case | 0805 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Dielectric | X5R |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1.45 mm |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.45(Max) mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC0805X5R106M6.3TRPLP3KF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 12103C106K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08053C474KAZ2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 100V C0G 5% Thru-Hole 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR401A473JAR.pdf |
|
AVX | 0402 NPO 5.6PF 25V +-0.5PF Download PDF datasheet for CM03CH5R6D25AH.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.022uF 10V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for LMK105B7223KV-F.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 4.7uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206X475K3RAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12062C104KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0082uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0402C822K3RAC7867.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 50V Z5U -20 to 80% SMD 1812 85\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for 18125E334ZAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C322C222J1G5TA.pdf |