| Part Number | NMC0805X5R475K6.3TRPLP3KF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 889270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed Plastic Carrier T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC0805X5R475K6.3TRPLP3KF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC0805X5R475K6.3TRPLP3KF |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Case Size | 0805 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Supplier Package | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Dielectric | X5R |
| Construction | Flat |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1.45(Max) |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Termination Style | Wraparound |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Package/Case | 0805 |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.45(Max) mm |
| Product Length | 2 mm |
| Product Weight | 0.01127 G |
| Replacement Part Number | PART-NMC0805X5R475K6.3TRPLP3KF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 1000V X7R 10% Thru-Hole 17.1mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SV09AC105KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 56pF 100V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A560JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 15pF 25V C0G 2% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06033J150GBSTR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for VJ0805Y474KXJTW1BC.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 10uF 35V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL31B106KLHNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C224KAZ2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for JMK212BJ106KG-T.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM219R71E474KA88D.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 150pF 500V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC-H1206NPO151J500TRPF.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL31B104KACNNNC.pdf |