| Part Number | NMC1206X5R106K10TRPLP2KF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 808730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC1206X5R106K10TRPLP2KF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC1206X5R106K10TRPLP2KF |
|---|---|
| Package/Case | 1206 |
| MSL Level | 1 |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Voltage(DC) | 10 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | X5R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.9 mm |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.9(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC1206X5R106K10TRPLP2KF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for 12065A222JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.15uF 25V Y5V -20% to 80% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM105Y5V154Z25AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 6.3V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12106D226MAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061A470JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0039uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C392JAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 22pF 25V C0G 5% SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0201NPO220J25TRPF.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 22pF 50VDC C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for NMC1206NPO220J50TRPLPF.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 16V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0805C332F4GACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 1000V X7R 10% SMD 1206 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC222KAZ1A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0022uF 100V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Download PDF datasheet for C0603C222K1RAC3121.pdf |