| Part Number | NMC1206X5R226K6.3TRPLP2KF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 217640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 22uF 6.3V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC1206X5R226K6.3TRPLP2KF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC1206X5R226K6.3TRPLP2KF |
|---|---|
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 22 uF |
| Case Size | 1206 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.9 mm |
| Dielectric | X5R |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.9(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC1206X5R226K6.3TRPLP2KF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR215E224MAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR211C104KAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 6.8pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A6R8JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0056uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC562JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0039uF 100V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C392JAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL10B103KB8NFNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 2000V X7R 10% SMD 1210 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1210GC332KAZ1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 2.2uF 10VDC X7R 10% SMD 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for CL31B225KPFNNNE.pdf |
|
Murata Manufacturing | CAP MLCC SMD Download PDF datasheet for GRM0335C1H100FA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 2% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A471GAT2A.pdf |