NMC1206Y5V105Z50TRPLP NIC Components
NMC1206Y5V105Z50TRPLP Images
Please contact us for more photos of NMC1206Y5V105Z50TRPLP
Part Number NMC1206Y5V105Z50TRPLP
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 50VDC Y5V -20 to 80% SMD 1206 85\u00b0C Emboss T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level NMC1206Y5V105Z50TRPLP
Datasheet download NMC1206Y5V105Z50TRPLP.pdf
Request Quotation for NMC1206Y5V105Z50TRPLP
NMC1206Y5V105Z50TRPLP Specifications
Package/Case 1206
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Mounting Surface Mount
Dielectric Y5V
Voltage(DC) 50 V
Operating Temperature -30 to 85 °C
Pin Count 2
Case Size 1206
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.9 mm
Capacitance Value 1 uF
Tolerance -20 to 80 %
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 3.2 mm