NRC10F1R58TRF NIC Components
NRC10F1R58TRF Images
Please contact us for more photos of NRC10F1R58TRF
Part Number NRC10F1R58TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 1.58 Ohm 1% 1 8W \u00b1400ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC10F1R58TRF
Datasheet download NRC10F1R58TRF.pdf
Request Quotation for NRC10F1R58TRF
NRC10F1R58TRF Specifications
Part Number NRC10F1R58TRF
Lead Finish Matte Tin
Case Size 0805
Temperature Coefficient ±400 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.5 mm
Max Processing Temp 270
Resistance Value 1.58 Ohm
Power Rating 0.125 W
Tolerance 1 %
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 175 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 2 mm