NRLMW221M250V25X25F NIC Components
NRLMW221M250V25X25F Images
Please contact us for more photos of NRLMW221M250V25X25F
Part Number NRLMW221M250V25X25F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 250V 20% (25 X 25mm) 10mm 0.754 Ohm 1000mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRLMW221M250V25X25F
Datasheet download NRLMW221M250V25X25F.pdf
Request Quotation for NRLMW221M250V25X25F
NRLMW221M250V25X25F Specifications
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Package/Case 25 X 25
Ripple Current 1000 mA
Equivalent Series Resistance 0.754 Ohm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Dimensions 25 mm
Lifetime 2000
Lead Pitch For Radial 10 mm
Voltage(DC) 250 V
Capacitance Value 220 uF
Mounting Through Hole
Tolerance 20 %
Termination Style Snap-In
Max Processing Temp 260
Product Diameter 25 mm
Product Height 25 mm