EEUFR1C681L Panasonic
EEUFR1C681L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1C681L
Part Number EEUFR1C681L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 1240mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1C681L
Datasheet download EEUFR1C681L.pdf
Request Quotation for EEUFR1C681L
EEUFR1C681L Specifications
Part Number EEUFR1C681L
Rad Hard No
Leakage Current 108.8@2Min uA
Lead Finish Tin
Ripple Current 1240 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 680 uF
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Termination Style Radial
Product Dimensions 15 mm
Mounting Through Hole
Package/Case 8 X 15
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 15 mm