UCA2C101MHD1TN Nichicon
UCA2C101MHD1TN Images
Please contact us for more photos of UCA2C101MHD1TN
Part Number UCA2C101MHD1TN
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 160V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1280mA 12000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCA2C101MHD1TN
Datasheet download UCA2C101MHD1TN.pdf
Request Quotation for UCA2C101MHD1TN
UCA2C101MHD1TN Specifications
Part Number UCA2C101MHD1TN
Rad Hard No
Package/Case 16 X 25
Ripple Current 1280 mA
Lead Finish Tin
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 740@1Min uA
Lifetime 12000 hr
Supplier Package Radial
Termination Style Radial
Product Dimensions 16 x 25
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Mounting Through Hole
Capacitance Value 100 uF
Tolerance 20 %
Operating Temperature -25 to 105 °C
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 160 V
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm