ECA1VM101B Panasonic
ECA1VM101B Images
Please contact us for more photos of ECA1VM101B
Part Number ECA1VM101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 210mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VM101B
Datasheet download ECA1VM101B.pdf
Request Quotation for ECA1VM101B
ECA1VM101B Specifications
Part Number ECA1VM101B
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 6.3 X 11.2
Max Processing Temp 250 to 260
Product Dimensions 11.2 mm
Capacitance Value 100 uF
Leakage Current 35@2Min uA
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 210 mA
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm