UCD1E470MCL1GS Nichicon
UCD1E470MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UCD1E470MCL1GS
Part Number UCD1E470MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCD1E470MCL1GS
Datasheet download UCD1E470MCL1GS.pdf
Request Quotation for UCD1E470MCL1GS
UCD1E470MCL1GS Specifications
Part Number UCD1E470MCL1GS
Voltage(DC) 25 V
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 5.8
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 240 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm