UCS2G820MHD1TN Nichicon
UCS2G820MHD1TN Images
Please contact us for more photos of UCS2G820MHD1TN
Part Number UCS2G820MHD1TN
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 400V 20% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1525mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCS2G820MHD1TN
Datasheet download UCS2G820MHD1TN.pdf
Request Quotation for UCS2G820MHD1TN
UCS2G820MHD1TN Specifications
Part Number UCS2G820MHD1TN
Ripple Current 1525 mA
Capacitance Value 82 uF
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Package/Case 18 X 25
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 400 V
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Dimensions 25 mm
Leakage Current 1412@1Min uA
Product Diameter 18 mm
Product Height 25 mm