35CE10AX Sanyo
35CE10AX Images
Please contact us for more photos of 35CE10AX
Part Number 35CE10AX
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 35V \u00b120% (5 X 6mm) Cylindrical 0.76 Ohm 150mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35CE10AX
Datasheet download 35CE10AX.pdf
Request Quotation for 35CE10AX
35CE10AX Specifications
Part Number 35CE10AX
Leakage Current 3.5@2Min uA
Pin Count 2
Package Dimensions 5 x 6 mm
Voltage(DC) 35 Vdc
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Package/Case 5 X 6
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 10 uF
Equivalent Series Resistance 0.76 Ohm
Mounting Surface Mount
Ripple Current 150 mA
Tolerance ±20 %
Lifetime 1000 hr
Product Diameter 5 mm
Product Height 6 mm