UHD1V471MPD Nichicon
UHD1V471MPD Images
Please contact us for more photos of UHD1V471MPD
Part Number UHD1V471MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1820mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UHD1V471MPD
Datasheet download UHD1V471MPD.pdf
Request Quotation for UHD1V471MPD
UHD1V471MPD Specifications
Part Number UHD1V471MPD
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 1820 mA
Package/Case 10 X 20
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Leakage Current 3@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm