2R5SVPE390MX Panasonic
2R5SVPE390MX Images
Please contact us for more photos of 2R5SVPE390MX
Part Number 2R5SVPE390MX
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 2.5V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 3860mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 2R5SVPE390MX
Datasheet download 2R5SVPE390MX.pdf
Request Quotation for 2R5SVPE390MX
2R5SVPE390MX Specifications
Part Number 2R5SVPE390MX
Leakage Current 700@2Min uA
Ripple Current 3860 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Capacitance Value 390 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 5 X 5.9
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Max Processing Temp 250|260
Voltage(DC) 2.5 V
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.9 mm