UPB2W220MHD Nichicon
UPB2W220MHD Images
Please contact us for more photos of UPB2W220MHD
Part Number UPB2W220MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 450V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 275mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPB2W220MHD
Datasheet download UPB2W220MHD.pdf
Request Quotation for UPB2W220MHD
UPB2W220MHD Specifications
Part Number UPB2W220MHD
Product Dimensions 25 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 450 V
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 275 mA
Package/Case 16 X 25
Operating Temperature -25 to 105 °C
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm