UPJ1V272MHD Nichicon
UPJ1V272MHD Images
Please contact us for more photos of UPJ1V272MHD
Part Number UPJ1V272MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2700uF 35V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 2610mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPJ1V272MHD
Datasheet download UPJ1V272MHD.pdf
Request Quotation for UPJ1V272MHD
UPJ1V272MHD Specifications
Part Number UPJ1V272MHD
Package/Case 16 X 40
Product Dimensions 40 mm
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 2610 mA
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Leakage Current 4@1Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 2700 uF
Product Diameter 16 mm
Product Height 40 mm