ECA1CM101B Panasonic
ECA1CM101B Images
Please contact us for more photos of ECA1CM101B
Part Number ECA1CM101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 180mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM101B
Datasheet download ECA1CM101B.pdf
Request Quotation for ECA1CM101B
ECA1CM101B Specifications
Part Number ECA1CM101B
Package/Case 5 X 11
Leakage Current 16@2Min uA
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 100 uF
Ripple Current 180 mA
Termination Style Radial
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm